Shirley MacLaine w roli gejszy (My Geisha, 1962)

0056267Polowałam na ten film chyba z rok i nigdzie nie  mogłam go znaleźć (a jeśli już, to z czeskim dubbingiem…), aż w końcu natrafiłam w sieci do obejrzenia online tutaj i wchłonęłam w mig! :)

Film opowiada o małżeńskiej parze filmowej: Lucy (Shirley MacLaine) jest aktorską gwiazdą, Paul (Yves Montand) reżyseruje jej filmy. On ma jednak poczucie, że żyje w cieniu żony i postanawia zrobić film bez jej udziału. Aby jej nie urazić, na warsztat bierze fabułę „Madama Butterfly” i główną rolę naturalnie chce powierzyć rodowitej Japonce. Lucy początkowo jest oburzona, ale ostatecznie chce wesprzeć męża i przyjeżdża to Tokyo dla towarzystwa. Widząc go w otoczeniu gejsz, postanawia dla żartu przebrać się za jedną z nich i zaskoczyć Paula. Ten jednak nie rozpoznaje żony, co prowokuje ją do dalszej maskarady. Kiedy okazuje się, że wytwórnia nie dofinansuje wystarczająco filmu, jeśli Lucy nie będzie w nim gwiazdą, postanawia wziąć udział w przesłuchaniu i dostaje główną rolę. Wciąż ukrywa swoją tożsamość, co jest okazją do wielu zabawnych gagów.

Film ogląda się świetnie. Jest lekki, zabawny, bardzo ładnie sfilmowany i Shirley MacLaine w swojej roli jest naprawdę rewelacyjna. Co prawda spore wątpliwości budzi fakt, jak dobrze od początku jej postać odnalazła się w roli gejszy, ale to komedia pełna umowności i uproszczeń, można to wybaczyć. Śmiać zdarzyło mi się w głos! W pamięci pozostają szczególnie sceny, kiedy Lucy poznaje tajniki życia gejsz, turniej sumo i sekwencja kręcona na Miyajimie – piękna! Poza „atrakcjami” japońskimi, ten film to po prostu ładna opowieść o byciu z drugim człowiekiem, umiejętności kompromisu i istotnej czasem pokorze.

mygeisha1MyGeisha40-800x344Sama MacLaine spędziła w Japonii siedem miesięcy i w ramach przygotowań do roli przez dwa tygodnie mieszkała razem z gejszami, podpatrując i ucząc się m.in. zasad ceremonii herbacianej czy klasycznego tańca. Rola była dla niej bardzo wymagająca – musiała nosić ciemne szkła kontaktowe i naciągano jej skórę, aby nadać oczom skośny kształt. Co sama pisze o tamtym okresie w swoim życiu, możemy przeczytać tutaj.

shirley-maclaine-makeup-artist-frank-westmore-my-geishaShirley MacLaine in My Geisha (1962, Paramount)gai-geisha-shirley

Moja ocena: 9/10
Jednym słowem – polecam!

 

4 Responses to Shirley MacLaine w roli gejszy (My Geisha, 1962)

  1. Disney says:

    I’m relaly into it, thanks for this great stuff!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Aotearoa - land of the long white cloud

My new life in New Zealand

Japonia - Michiru Blog

Japonia pełną chochlą!

stegierski.com

Japonia pełną chochlą!

PIOTR BERNARDYN

Japonia pełną chochlą!

Japonia pełną chochlą!

COOKING WITH JAPANESE GREEN TEA

Japonia pełną chochlą!

ポーランド観光

ポーランド観光, お菓子、料理のブログ

Japonia na co dzień

Japonia pełną chochlą!

Bento Boxy

Japonia pełną chochlą!

W poszukiwaniu Komachi

A great WordPress.com site

kocham bento

Japonia pełną chochlą!

Japonia pełną chochlą!

Japońskie inspiracje

Japonia pełną chochlą!

Bento po polsku

Japonia pełną chochlą!

Upajam się Japonią

Japonia pełną chochlą!

Just Sushi

Japonia pełną chochlą!

Japan All Over Travel Guide

Japonia pełną chochlą!

Z uśmiechem przez Japonię

Japonia pełną chochlą!