Humphrey Bogart w Tokyo? (Tokyo Joe)

539889.1020.aCzy Humphrey Bogart był kiedykolwiek w Tokyo? Na to pytanie, choć szukałam zawzięcie, nie udało mi się znaleźć odpowiedzi. Pewne jest natomiast, że nie był w Tokyo podczas kręcenia filmu „Tokyo Joe”, w którym zagrał główną rolę :) Był to pierwszy amerykański film kręcony w powojennej Japonii, jednak pozwolono tylko na sfilmowanie zewnętrznych planów z udziałem dublera, podczas gdy Bogart i inni grali w studiu w Los Angeles. Film powstał w 1949 roku i wyreżyserował go Stuart Heisler.

Joe Barett (Bogart) wraca po siedmiu latach do Tokyo, w którym mieszkał przed wojną, by sprawdzić, czy jego bar jeszcze istnieje. Okazuje się, że tak i zastaje w nim swojego japońskiego przyjaciela Ito (Teru Shimada, fanom przygód Jamesa Bonda znany jako pan Osato w „You only live twice”). Od niego Joe dowiaduje się, że jego żona przeżyła wojnę. Kiedy ją odwiedza, doznaje szoku, ponieważ Trina wyszła ponownie za mąż. Problemem jest to, że Barett ma tylko czasowe pozwolenie na pobyt w Japonii. By zostać na dłużej i uporządkować swoje życie osobiste zmuszony jest wdać się w układ z bossem japońskiego półświatka, baronem Kimura (w tej roli znany z „Mostu na rzece Kwai” Sessue Hayakawa), co pociągnie za sobą ważkie dla fabuły konsekwencje.

Scenariusz przywodzi na myśl historię z „Casablanki” – bohater Bogarta jest w egzotycznym kraju, prowadził bar, próbuje odzyskać ukochaną… To trochę jak nieudana kalka, a do tego film jakby został zrealizowany niedbale. Krytycy uznają go za jeden z „tych gorszych” w dorobku ikony kina. Mimo, że firma producencka Bogarta (Santana) koprodukowała film z Columbia Pictures, podobno on sam nazwał go gniotem. Ja nie byłabym aż tak surowa, ale pewnie wynika to z mojej słabości do samego aktora.

Obraz ten był na czasie, ponieważ amerykańska opinia publiczna żywo interesowała się okupacją Japonii. Kraj Kwitnącej Wiśni pokazany jest jednak w filmie skąpo, to w zasadzie tylko góra Fuji i kilka planów ulic Tokyo w początkowych scenach. Gdyby film zrealizowano kilka lat później i obsada mogłaby grać w japońskim plenerze, byłby zapewne ciekawszy. A tak widzimy plecy jakiegoś faceta w płaszczu i kapeluszu, który udaje Bogarta…

TokyoJoetokyo joeW kontekście amerykańsko-japońskim świetne są natomiast sceny między przyjaciółmi Joe i Ito. Japończyk nie kryje wstydu za atak Japonii na Pearl Harbor, jednak Joe w dalszym ciągu uważa go za przyjaciela i mówi „przecież to nie ty to wszystko zaplanowałeś” – traktuje go jak równego sobie, co w tym czasie było dość niezwykłe. Na uwagę zasługuje scena walki judo między nimi, a zwłaszcza widoczna twarz dublera Bogarta w niejednym ujęciu :)

Dla żądnych mariażu Japonii i Ameryki w powojennym kinie dużo ciekawszy będzie nieco późniejszy, recenzowany już przeze mnie (tutaj) film „Sayonara” z Marlonem Brando, ale fani Bogarta i tak pewnie będą zadowoleni. Ja do nich należę i zawsze miło ogląda mi się jego niejednoznacznego, cynicznego, uwodzicielskiego bohatera. Filmowi „Tokyo Joe” daleko jednak do moich faworytów: „Dark Passage”, „In a Lonely Place” czy „The Big Sleep”.

One Response to Humphrey Bogart w Tokyo? (Tokyo Joe)

  1. Pingback: Japonia pierwszy raz na szerokim ekranie – House of Bamboo (1955) | japanese chochlyn

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Aotearoa - land of the long white cloud

My new life in New Zealand

Japonia - Michiru Blog

Japonia pełną chochlą!

W krainie tajfunów

Karolina Bednarz

stegierski.com

Japonia pełną chochlą!

PIOTR BERNARDYN

Japonia pełną chochlą!

Japonia pełną chochlą!

COOKING WITH JAPANESE GREEN TEA

Japonia pełną chochlą!

ポーランド観光

ポーランド観光, お菓子、料理のブログ

Japonia na co dzień

Japonia pełną chochlą!

Bento Boxy

Japonia pełną chochlą!

W poszukiwaniu Komachi

A great WordPress.com site

kocham bento

Japonia pełną chochlą!

Japonia pełną chochlą!

Japońskie inspiracje

Japonia pełną chochlą!

Bento po polsku

Japonia pełną chochlą!

Upajam się Japonią

Japonia pełną chochlą!

Just Sushi

Japonia pełną chochlą!

Japan All Over Travel Guide

Japonia pełną chochlą!

Z uśmiechem przez Japonię

Japonia pełną chochlą!

%d blogerów lubi to: