Brando w Japonii po raz drugi – „Sayonara”

Po obejrzeniu „Herbaciarni Pod Księżycem” nie sposób było nie sięgnąć po kolejną „japonizującą” pozycję z udziałem Marlona Brando. Film „Sayonara” powstał rok później, w 1957 roku i tym razem Brando gra już Amerykanina :)

ad-1957-sayonara-brandoObraz opowiada historię pilota, majora Lloyda Gruvera (Brando), który po sukcesach odniesionych w Korei, zostaje wysłany na przepustkę do Kobe, w Japonii. Tam czeka na niego przyszły teść (a zarazem przełożony w wojsku) z żoną i narzeczona. Bohater Brando nie do końca cieszy się z niespodzianki, ma wątpliwości co do snutych wokół niego planów na jego życie i stopniowo odsuwa się od swojej wybranki. Na drugim planie rysuje się wątek wojskowego Joe Kelly, który służył z majorem w Korei i przylatuje do Kobe, aby poślubić ukochaną Japonkę.

Gruver początkowo nie pochwala planów kolegi, podziela stanowisko armii, aby nie bratać się, a tym bardziej zakładać rodziny z podbitymi w wojnie Japończykami. Chcąc jednak oddać koleżeńską przysługę zostaje świadkiem na jego ślubie i stopniowo jego światopogląd ulega zmianie. Dzieje się tak zwłaszcza za sprawą pięknej Japonki Hana-Ogi, gwiazdy lokalnego teatru, w której się zakochuje i jest zdeterminowany by ją zdobyć.

Film jest ciekawy, ponieważ w przeciwieństwie do większości tworzonych w latach 50-tych melodramatów, pokazuje ważki problem rasizmu i uprzedzeń w ówczesnym społeczeństwie amerykańskim. Widzimy, jaki był stosunek Amerykanów do podbitych Japończyków i jakich środków używała armia by uniemożliwić związki swoich żołnierzy z Japonkami. Miejscowa ludność także jest pełna uprzedzeń. Jednak mimo tych niesprzyjających warunków, wbrew zaleceniom arii, małżeństwa amerykańsko-japońskie zawierane były na szeroką skalę. W 1956 roku ponad 10.000 Amerykańskich żołnierzy poślubiło Japonki. Był wśród nich James Michener, autor powieści, na podstawie której zrealizowano ten film.

Poza aspektem historycznym warto obejrzeć ten obraz ze względu na sceny ukazujące elementy kultury japońskiej, takie jak teatr Kabuki, ceremonia herbaciana, czy Tanabata. Urzekające są dwa poślubione sobie kamienie wg wierzeń shinto. Zaglądamy też do typowego japońskiego domu, japońskiej łazienki [pomijamy, że to kobieta myje mężczyznę ;)], czy podglądamy jakie maniery obowiązują przy piciu sake.

sayonara (1)

Docenić należy aktorstwo i tym razem to nie Brando będzie na piedestale, a odgrywający drugoplanowe role Red Buttons (Joe Kelly) i Miyoshi Umeki (jego żona Katsumi), którzy zostali nagrodzeni Oscarami. Umeki jest pierwszą i jak dotąd pozostaje jedyną wschodnioazjatycką aktorką, która otrzymała to wyróżnienie od Akademii.

11350053_gal

Film, mimo że trwa 2,5 h, ogląda się świetnie, w ogóle się nie dłuży, a mając na uwadze znaczenie tytułu, zastanawia i trzyma w napięciu do ostatniej chwili. Nie zdradzę zakończenia, ale nadmienię, że filmowe jest inne niż w książce.
Do tego można się rozsmakować w Japonii :) Polecam!

Na deser filmik z wręczenia Oscara Miyoshi Umeki i trailer „Sayonara” w ciekawej formie z zapowiedzią odtwórczyni roli Hana-Ogi.

2 Responses to Brando w Japonii po raz drugi – „Sayonara”

  1. Pingback: Humphrey Bogart w Tokyo? (Tokyo Joe) | japanese chochlyn

  2. Pingback: “Przyjdź zobaczyć raj” – Japończycy w USA podczas II wojny światowej | japanese chochlyn

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Aotearoa - land of the long white cloud

My new life in New Zealand

Japonia - Michiru Blog

Japonia pełną chochlą!

W krainie tajfunów

Karolina Bednarz

stegierski.com

Japonia pełną chochlą!

PIOTR BERNARDYN

Japonia pełną chochlą!

Japonia pełną chochlą!

COOKING WITH JAPANESE GREEN TEA

Japonia pełną chochlą!

ポーランド観光

ポーランド観光, お菓子、料理のブログ

Japonia na co dzień

Japonia pełną chochlą!

Bento Boxy

Japonia pełną chochlą!

W poszukiwaniu Komachi

A great WordPress.com site

kocham bento

Japonia pełną chochlą!

Japonia pełną chochlą!

Japońskie inspiracje

Japonia pełną chochlą!

Bento po polsku

Japonia pełną chochlą!

Upajam się Japonią

Japonia pełną chochlą!

Just Sushi

Japonia pełną chochlą!

Japan All Over Travel Guide

Japonia pełną chochlą!

Z uśmiechem przez Japonię

Japonia pełną chochlą!