Marlon Brando jako Japończyk

http://24.media.tumblr.com/tumblr_l0xo1kSymz1qb0ssjo1_500.jpgUwielbiam amerykańskie kino lat 40-tych i 50-tych, więc kiedy natknęłam się na film z 1956 roku z Marlonem Brando, w dodatku grającym Japończyka (!), nie mogłam się oprzeć.

„Herbaciarnia Pod Księżycem” (The Teahouse of the August Moon) powstała na podstawie sztuki Johna Patricka i książki Verna Sneidera. To komedia, której akcja rozgrywa się w powojennej Japonii na wyspie Okinawa. Kapitan Fisby otrzymuje rozkaz, by w małej wiosce Tobiki wprowadzić amerykański model demokracji. Zostaje wyposażony w grubą księgę ze wskazówkami, jakie kroki powinien podjąć (w pierwszej kolejności ma wybudować szkołę w kształcie Pentagonu…). W porozumiewaniu się z miejscową ludnością pomaga mu oficjalny tłumacz – Japończyk Sakini (Brando). Nie wszystko jednak idzie zgodnie z planem i mieszkańcy zamiast szkoły… budują herbaciarnię i produkują brandy:)

Moje wrażenia? Film był śmieszny tylko momentami i ogółem nieco rozczarował, ale w ciekawy sposób sportretowano amerykańską armię, która na każdym kroku udowadnia nieznajomość kultury japońskiej i to rzeczywiście nieco bawi (choć żenuje także). W sieci przeczytałam, że „Herbaciarnia…” została uznana przez krytykę i publiczność za doskonały film rozrywkowy, co mnie osobiście zaskoczyło. Niemniej jednak warto obejrzeć ze względu na rewelacyjną rolę Marlona Brando, którego charakteryzacja, głos i akcent są bezkonkurencyjne. Podobno wielu widzów po seansie domagało się zwrotu pieniędzy za bilet, gdyż, według nich, Brando w ogóle nie pojawił się na ekranie. Ja również muszę przyznać, że przez pierwsze minuty nie mogłam uwierzyć w to, co widzę i z niepewnością wypatrywałam Brando w kolejnych scenach. Tylko barwa głosu ostatecznie zdradza jego tożsamość. Grana przez niego postać jest kluczowym ogniwem w przedstawionej historii, pełni też poniekąd funkcję narratora, który wprowadza nas w historię i wskazuje kilka różnic między Ameryką a Japonią. Podsumowując, polecam jako ciekawostkę Japanofilom, ale nie jako must see kinomaniakom.

936full-the-teahouse-of-the-august-moon-photo

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Aotearoa - land of the long white cloud

My new life in New Zealand

Japonia - Michiru Blog

Japonia pełną chochlą!

W krainie tajfunów

Karolina Bednarz

stegierski.com

Japonia pełną chochlą!

PIOTR BERNARDYN

Japonia pełną chochlą!

Japonia pełną chochlą!

COOKING WITH JAPANESE GREEN TEA

Japonia pełną chochlą!

ポーランド観光

ポーランド観光, お菓子、料理のブログ

Japonia na co dzień

Japonia pełną chochlą!

Bento Boxy

Japonia pełną chochlą!

W poszukiwaniu Komachi

A great WordPress.com site

kocham bento

Japonia pełną chochlą!

Japonia pełną chochlą!

Japońskie inspiracje

Japonia pełną chochlą!

Bento po polsku

Japonia pełną chochlą!

Upajam się Japonią

Japonia pełną chochlą!

Just Sushi

Japonia pełną chochlą!

Japan All Over Travel Guide

Japonia pełną chochlą!

Z uśmiechem przez Japonię

Japonia pełną chochlą!